Sztuczna inteligencja (AI) wykorzystywana jest niestety coraz częściej po to, by oszukiwać ludzi. Czy odpowiedzią na to będzie wzrost znaczenia analogowych zabezpieczeń, w tym hologramów?
Sztuczna Inteligencja przeszła w ostatnich latach z filmów science fiction do naszego życia codziennego. Pozwala poprawiać zdjęcia, teksty, filmy. Handlowcy przygotowują z jej pomocą oferty, a… studenci prace zaliczeniowe. Przykładów nieuczciwego wykorzystania AI jest zresztą coraz więcej. Chętnie korzystają z niej także fałszerze. Co oznacza to dla branży zabezpieczeń?
FAŁSZERSTWA WYKORZYSTUJĄCE AI
Jeszcze kilka lat temu fałszerstwo dokumentów i produktów wymagało pewnych zdolności. Trzeba było mieć umiejętności, by stworzyć przekonującą podróbkę. Dziś szeroka dostępność narzędzi AI sprawia, że takie nielegalne działania stają się szerzej dostępne i… tańsze. Tak, mniej lub bardziej skutecznego fałszerstwa może dokonać praktycznie każdy dysponujący komputerem czy telefonem z podłączeniem do sieci.
W nowej rzeczywistości potrzebne są więc zabezpieczenia odporne na manipulacje sztucznej inteligencji. W świecie cyfrowym coraz większe znaczenie zyskiwać będą podpisy cyfrowe i technologie oparte o blockchain. A co w przypadku rzeczywistości analogowej?
CZY HOLOGRAMY SĄ ODPORNE NA AI?
Choć nasza działalność nie ogranicza się do hologramów, większość z Was kojarzy nas właśnie z nimi. Technologii zabezpieczających dokumenty i produkty, które oferujemy, jest oczywiście znacznie więcej, ale hologramy mogą być dobrym przykładem skuteczności całej grupy.
Niezależnie od postępów sztucznej inteligencji, nie ma możliwości skopiowania hologramu. Aby go wyprodukować, trzeba posiadać odpowiedni sprzęt (który w praktyce jest dla fałszerzy niedostępny) oraz odpowiednią matrycę. Jej przygotowanie zajmuje trochę czasu i wymaga sporo wysiłku. Co jednak jeszcze ważniejsze, nie ma możliwości, by ją skopiować z gotowego hologramu. Skanując hologram uzyskamy przecież tylko część informacji, które się na nim znajdują.
Obecnie dostępne technologie są więc w stanie zapewnić nam pełne bezpieczeństwo. Oczywiście, o ile stosujemy się do odpowiednich procedur.
CZYNNIK LUDZKI NADAL KLUCZOWY DLA BEZPIECZEŃSTWA
W naszym przypadku sprawa jest stosunkowo prosta. Bezpieczeństwo wytwarzanych przez nas produktów potwierdza certyfikat PN-EN ISO/IEC 27001, a jakość – PN-EN ISO 9001. Oznacza to, że na etapie współpracy z naszą firmą nie trzeba się martwić, że jakiś hologram czy druk opuści zakład produkcyjny i trafi w inne miejsce niż to wskazane przez Twoją firmę. Płacicie nam nie tylko za przygotowanie hologramu, ale też za zabezpieczenie mu bezpieczeństwa na każdym etapie produkcji.
Warto zadbać także o wewnętrzne procedury, które sprawią, że same hologramy i druki będą odpowiednio zabezpieczone już po dotarciu do Twojej firmy. W praktyce bowiem to właśnie na tym etapie pojawia się największe ryzyko nadużyć. Liczy się nie tylko to, by mieć najnowocześniejsze zabezpieczenia, ale też by zachować czujność w codziennym funkcjonowaniu firmy.
Podsumowując, można śmiało powiedzieć, że wraz z rozwojem AI, coraz większego znaczenia nabiorą te rozwiązania, których sztuczna inteligencja nie będzie w stanie przetworzyć i skopiować. Druki zabezpieczone i dokumenty pozostające w fizycznym obiegu nie stracą na znaczeniu a ich profesjonalne zabezpieczenie będzie coraz ważniejsze.